World Odia Language Conferene

ବିପତ୍ତି ବେଳେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ?

ବିପତ୍ତି ବେଳେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ?
ବିପତ୍ତି ବେଳେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ?

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ବାଲେଶ୍ୱର ସହରର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ବିବାଦୀୟ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ଏବେ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କିଏ କାହିଁକି ଏହାକୁ କାନ୍ଥବାଡ଼ରେ ଲଗାଇଛି, କିଏ ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଆଉ କାହିଁକି ଏତେ ତଳସ୍ତରକୁ ଯାଇ ନନାଙ୍କ ନିଖୋଜ ଖବର ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି ତାକୁ ନେଇ ସରଗରମ ।

କାନ୍ଥବାଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପୋଷ୍ଟର ବିବାଦ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଯାଇ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଶିରୋନାମା ପାଲଟିଗଲାଣି । ଆଉ ଏହାରି ଭିତରେ ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।
ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ବିତ ବିଶ୍ୱାଳ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ଆସୁଛୁ ଏବଂ ଆଜି 61 ଦିନ ହେଲା ଆମେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା କରୁଛୁ । ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହେବା ପରଠାରୁ ଆମେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ଆମର ସାଂସଦଙ୍କୁ ଦେଖିନାହୁଁ । ସେ ନିଜ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ବାରଣ କରି ବାଲେଶ୍ୱରର କୈଣସି ନାଗରିକଙ୍କ ସହ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗରେ ନାହାଁନ୍ତି । ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରୁଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଆମ ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ନନାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆମକୁ ପଚାରୁଛନ୍ତି ।” ସମ୍ବିତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର ଏକ ଆଲେଖ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେର୍ ସେହି ଆଲେଖ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଞ୍ଜୀବ ଗିରି ଏବଂ ସୁଦର୍ଶନ ସେଖର ଜେନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଖୋଜ ପୋଷ୍ଟର ଉପରେ ମାନହାନି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରାଯାଇଥିବା କଥା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ।

ବିଜେପିର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ କହିଛନ୍ତି, “ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ନିୟମିତ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଲେଶ୍ୱରକୁ ଆସିପାରିନଥିଲେ, ଥରେ ବିମାନ ଯୋଗାଯୋଗ ନିୟମିତ ହୋଇଗଲେ ସେ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଆସିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି ।” ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେକୁ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ଜଣଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଞ୍ଜୀବ ଗିରି କହିଛନ୍ତି, “ପୋଷ୍ଟର ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ନିଜେ ବିଜେପିର ଜିଲ୍ଲା ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ଫଳାଫଳ । ଥରେ ଏହା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଆମ ଦଳର କର୍ମୀମାନେ ଏହାକୁ ସେୟାର କରିଥିଲେ । ଏହି ପୋଷ୍ଟର ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ମୋତେ କିପରି ଦାୟୀ କରିପାରିବେ? ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଘରେ ‘ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ’ ସମୟରେ ଥିଲେ ଏବଂ ମୁଁ ଭାବୁଛି ତାଲା ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଥିଲେ ।

ସେ ଆହୁରି ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ସେ କାହିଁକି ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଲେ, ସେ କାରରେ ସହଜରେ ବାଲେଶ୍ୱରକୁ ଆସିପାରିଥାନ୍ତେ, ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହ ଲେଖିଛି ।

Share this story