କମୁନି ତାଲିବାନିଙ୍କ ବର୍ବରତା, ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ହତ୍ୟା

talibani

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବା ପରଠୁ ଲାଗିରହିଛି ତାଲିବାନୀଙ୍କ ବର୍ବରତା । ସବୁବେଳେ କିଛିନା କିଛି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏବେବି ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିନାହିଁ । ଉତ୍ତର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ମହମ୍ମଦ ନାଡର ଆଲେମି ନାମକ ଏହି ଡାକ୍ତର ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ମଜାର-ଇ-ସରିଫ ସହରରୁ ଅପହରଣ ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ଅପହରଣକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଦାବି କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପୁଅ ରୋହିନ୍ ଆଲେମି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଅପହରଣକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ମାଗିଥିଲେ । ପରିଶେଷରେ ପରିବାର $ ୩୫୦,୦୦୦ ଦେବାକୁ ରାଜି ହେଲେ । ତଥାପି, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମୁକ୍ତିର ଚାହିଦା ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । ତାଙ୍କ ପୁଅ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁକ୍ତି ଟଙ୍କା ପାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅପହରଣକାରୀମାନେ ଆଲେମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରୋହେନ୍ ଆଲେମି କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋ ବାପାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ଦେହରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି । ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଆଲେମି ମଜାର-ଇ-ସରିଫରେ ଥିବା ସରକାରୀ ପ୍ରାଦେଶିକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।

ତାଲିବାନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ସଇଦ ଖୋସ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲେମିଙ୍କ ସମେତ ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପଛରେ ଥିବା ତାଲିବାନ ବାହିନୀ ର ଆଠ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଅପହରଣକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପହରଣ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଲେମିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇସାରିଛି ।

Share this story

World Odia Language Conferene