ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ରେ ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ୧.୩୦ ଲକ୍ଷ କନଷ୍ଟେବଳ, ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା...

CRPF comes up with more than 1.30 lakhs posts and how to apply

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ: ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ (ସିଆରପିଏଫ) ରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ । ଅଗ୍ନିବୀରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ସହ ସିଆରପିଏଫରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟକ କନଷ୍ଟେବଳ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ନେଇ ଗୁରୁବାର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୪୯ (୧୯୪୯ର ୬୬)ର ଧାରା ୧୮ର ଉପଧାରା (୧) ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସ ଗ୍ରୁପ୍‌ ‘ସି’ (ଜେନେରାଲ ଡ୍ୟୁଟି/ ଟେକ୍ନିକାଲ/ ଟ୍ରେଡ୍‌ସମ୍ୟାନ୍‌) କ୍ୟାଡର ନିଯୁକ୍ତି ନିୟମ ଆଧାରରେ କରାଯିବ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ପୁଲିସ ଫୋର୍ସରେ ଜେନେରାଲ ଡ୍ୟୁଟି କ୍ୟାଡର ଗ୍ରୁପ ‘ସି’ ପଦବୀ, ଜେନେରାଲ ଡ୍ୟୁଟି କ୍ୟାଡରରେ କନେଷ୍ଟବଳ (ଜେନେରାଲ ଡ୍ୟୁଟି) ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପଦ୍ଧତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତିିତ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି ।

ସେହି ଅନୁସାରେ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗ୍ନିବୀର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୟସ ସୀମା କୋହଳ କରାଯିବା ସହିତ ପୂର୍ବ ଅଗ୍ନିବୀର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୟସ ସୀମା କୋହଳ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

Share this story

World Odia Language Conferene