ତୃତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ର ପ୍ରଭାବ: ବଢ଼ିଲା ତୈଳ ଦର

Indian oil

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ: Petrol-Diesel Price : ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ କ୍ରୁଡ ର ଦାମ୍ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ କର୍ପୋରେସନର ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଇନ୍ଧନର ଦାମ୍ ଘୋଷଣା କରି କହିଛି ଯେ, ପେଟ୍ରୋଲ ୨୦ ଟଙ୍କା ଓ ଡିଜେଲ ୧୫ ଟଙ୍କା ଲିଟର ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। 

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଅଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ (LIOC) ଚଳିତ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ଲିଟର ପିଛା ୨୦୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୩୯ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ବାସିଲ ରାଜପକ୍ଷେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥାନ୍ତେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜପକ୍ଷେ ଏହି ଗସ୍ତକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା IOCL (LIOC) ଉଭୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହି ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ବେସିଲ ରାଜପକ୍ଷେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେ ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ। ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ୭ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଋଷ ଓ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ।

Share this story

World Odia Language Conferene