ଏଇ ଭାରତରେ ୬୨ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧା ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ଚଢିଗଲେ ସୁଉଚ୍ଚ ପାହାଡ

123

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା କିଛି ବି କରିବାକୁ ଦୃଢ ଇଛା କରେ ତେବେ ସେ କରି ଦେଖାଏ। ସେ ଏକ ଘର ତିଆରି କରିପାରେ ଆଉ ସେହି ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିପାରେ। ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ବଡ ବଡ ପଦବୀରେ ବି ମହିଳା ରହିଲେଣି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ମହିଳାମାନଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ମନ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା।

ସେହିପରି ଶାରୀରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ଆଉ ଦୁର୍ବଳ ନାହାନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ଭାବେ ଆମ ସାମ୍ନାରେ ମେରି କମ୍, ମିରାବାଇ ଚାନୁଙ୍କ ପରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମହିଳା ଅଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ବୟସର କଥା ପଡେ ତେବେ ଭାରତୀୟ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଯାଇଛନ୍ତି।

ଆଡଭେଞ୍ଚର ଓ ହାଇକିଙ୍ଗକୁ ଦୁଃସାହସିକ ଲୋକଙ୍କ କାମ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ବେଳେବେଳେ ଶାରୀରିକ ଭାବେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବି ହ୍ୟାକିଂ ଓ ଟ୍ରାକିଂ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଜଣେ ୬୦ ବର୍ଷର ମହିଳା ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ଉପରକୁ ଚଢନ୍ତି, ଏହା ଦେଖି ଯେ କେହି ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ୬୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଘାଟର ଶିଖରରେ ଚଢି ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମନୋବଳ ଆଗରେ ବୟସ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ବୟସ୍କ ମହିଳା କିଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ନାମ ନାଗରତନମ୍ମା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ବାସିନ୍ଦା। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଅଛି। ଏହି ବୟସରେ ସେ କେରଳର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର ତିରୁବନନ୍ତପୁରମର ଅଗସ୍ତ୍ୟକୁଣ୍ଡମ ଉପରକୁ ଚଢିଛନ୍ତି। ନାଗରତନମ୍ମା ପାହାଡ ଉପରକୁ ଚଢିବାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଫେବୃଆରୀ ୧୬ରେ, ନାଗରତନମ୍ମା ଅଗସ୍ତ୍ୟକୁଣ୍ଡମ ପାହାଡକୁ ଏକ ଦଉଡି ଧରି ଚଢିଥିଲେ। ତିରୁବନନ୍ତପୁରମର ଅଗସ୍ତ୍ୟକୁଣ୍ଡମ୍ ସହଯାତ୍ରୀ ପର୍ବତ ଶୃଙ୍ଖଳାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଏବଂ କଠିନ ଶିଖର। ନାଗରତନମ୍ମା ତାଙ୍କ ପୁଅ ଓ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଏଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆରୋହଣ ଥିଲା। ବିବାହ ପରେ, ପରିବାର ଏବଂ ଘର କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଜଣେ ଘରୋଇ ମହିଳା ବୃଦ୍ଧ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସାହସ ଏବଂ ନିର୍ଭୀକତା ବଜାୟ ରଖିବା ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରେରଣାଯୋଗ୍ୟ।

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ଚଢୁଥିବା ଏହି ବୃଦ୍ଧା କୌଣସି ଟ୍ରେକିଂ ସୁଟ୍ କିମ୍ବା ପ୍ୟାଣ୍ଟ କି ସାଲୱାର ନୁହେଁ ବରଂ ପାରମ୍ପରିକ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପକ୍ଷେ ଶାଢୀ ପିନ୍ଧି ଚାଲିବା ବି କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ବୟସ୍କା ମହିଳା ସୁଉଚ୍ଚ ପାହାଡ ଚଢି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି।

Share this story

World Odia Language Conferene