ପ୍ରେମ ଯେବେ ପାରା ପାର୍ କରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି କିଛି କରିବାକୁ ମନ କୁହେ? ଆଉ ଆପଣଙ୍କର ହେଉଛି କି...

800

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଲେ ଚାନ୍ଦ ବି ତୋଳି ଆଣିବାକୁ କଥା ଦେଇଦିଏ ପ୍ରେମିକ । ଯଦିଓ ଏହା ଅସମ୍ଭବ ତଥାପି ସମସ୍ତେ କହି ଦିଅନ୍ତି । ପ୍ରେମରେ ଅନେକ ଏମିତି କଥା ଦିଅନ୍ତୁ ଯାହା କରି ଦେଖାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଏମିତି କିଛି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ଭିଏତନାମର ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ୨ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲେ ନାହିଁ ତଥାପି ତାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଲୋକ ତାରିଫ୍ କରୁଛନ୍ତି ।

ଖବର ଅନୁସାରେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ଏକ ସିପର କ୍ୟାପଟେନ୍ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ନୌସେନାକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ କି କୂଳରୁ ପ୍ରାୟ ୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଜଣେ ଯୁବକ ମିଳିଛନ୍ତି । ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ଏକ ରବର ବୋଟରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରୁ ଭାରତକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଯେତେବେଳେ ନୌସେନା ସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ତ ଯୁବକଙ୍କ ପାଖରୁ ଅଳ୍ପ ପିଇବା ପାଣି ସହ କିଛି ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନୁଡୁଲ୍ସ ମିଳିଥିଲା ।

ନୌସେନା ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା କରିବା ବେଳେ ଯୁବକ କିଛି କହି ପାରି ନଥିଲେ । କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଥାଇ ଭାଷା ଆସୁ ନଥିଲା । ସେ ଭିଏତନାମ ଭାଷା କହୁଥିଲେ । ଯୁବକ ଜଣଙ୍କୁ ନୌସେନା ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯିବା ସହ ଇଣ୍ଟରପ୍ରେଟର ଜରିଆରେ କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ପ୍ରକୃତ କାହାଣୀ । ୩୭ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ନାଁ  ହୋ ହୁଆଙ୍ଗ ହଙ୍ଗ । ସେ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ମହାମାରୀ କରୋନା ପରଠାରୁ ଫସି ରହିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରୁନାହାନ୍ତି । ଆଉ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋ ହୁଆଙ୍ଗ ଜଳପଥରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରେ ହୋ ଚି ମିନ୍ହ ସିଟିରୁ ବ୍ୟାଂକକୁ ବିମାନରେ ଆସିଥିଲେ । ଏହାପରେ ବିମାନରେ ମୁମ୍ବାଇ ଯାଇ ପାରିବେ ଭାବିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭିସା ମିଳିଲା ନାହିଁ । ସେତେବେଳେ ହୋ ସେଠାରୁ ପଟ୍ଟାୟା ପଳାଇ ଯାଏ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଏକ ବୋଟ୍ କିଣିଥିଲେ । ସେଥିରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଭାବିଥିଲେ ନାଆରେ ଭାରତ ମହାସାଗର ଦେଇ ମୁମ୍ବାଇ କୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବେ ।

୧୮ ଦିନ ସମୁଦ୍ରରେ କାଟିବା ପରେ କେବଳ ୮୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସେହି ଗତିରେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୨୫ ଦିନ ଲାଗିଥାନ୍ତା । ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଏସବୁ ଶୁଣିବା ପରେ ନୌସେନା ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ରହିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ମାଗଣା ଘର ଦେବା ସହ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

Share this story

World Odia Language Conferene