ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କର ରକ୍ଷା କବଚ ଏହି ଫଳ, ସ୍ତନ୍ୟ କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ରାମବାଣ...
 

This Fruit protects against diabetes breast cancer panacea for dengue
ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କର ରକ୍ଷା କବଚ ଏହି ଫଳ

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳ ଭାରତରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି। ଏହି କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀଯୁକ୍ତ ଫଳରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ। ଭାରତରେ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏହାର ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ ଯେତେ ଅଧିକ, ସେତେ ଅଧିକ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ।

ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଆଇରନ୍ ପରି ମିନେରାଲ୍ସ ଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ DNAକୁ ଡ୍ୟାମେଜ୍ ହେବାରୁ ରୋକିଥାଏ। ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳରେ ଫାଇବର ଥାଏ। ଏହା ହଜମକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ସହିତ ପେଟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭରି ରହିଥାଏ। ଏହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ରାହୁ ଗୋଚର ଫଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି, ଏହି ରାଶିରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳରେ ଫେନୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଏବଂ ବେଟାସାନିନ୍ ପରି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ। ଏହା ଆମ ସେଲ୍ସକୁ ଫ୍ରୀ ରେଡିକଲ୍ ଡ୍ୟାମେଜରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ।

adimg

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା କବଚ

ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍, ଫେନୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆସ୍କୋରବିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ମିଳିଥାଏ । ଏମାନେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।ଯେଉଁମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳ ରକ୍ଷା କବଚ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ହୃଦୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳ କାମ କରେ । ଏହି ଫଳର ମଞ୍ଜିରେ ଓମେଗା -3 ଏବଂ ଓମେଗା -9 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ୧୭୮ ବର୍ଷ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗରେ ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗ, ୩ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ, ଧନଲାଭ ସହ ବଢି଼ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ,!

ସ୍ତନ କର୍କଟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ

ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳରେ ଆଣ୍ଟିଟ୍ୟୁମର୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହି ବିଶେଷ ଗୁଣ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ତନ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ, ଏହି ଫଳ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଆରାମ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଡ୍ରାଗନ୍ ଫଳ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ଅଟେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଦିନକୁ ଦିନ କାହିଁକି ବଢୁଛି ଷ୍ଚ୍ରୋକ୍ ? କ’ଣ କଲେ କମ ରହିବ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରିସ୍କ, ଜାଣନ୍ତୁ ସଂକ୍ଷେପରେ...

Share this story